Діти і гаджети: 5 головних проблем та шляхи вирішення

Діти і гаджети: 5 головних проблем та шляхи вирішення
Людина влаштована таким чином, що все нове і незнайоме для нас, швидше лякає. Коли ми були маленькі, пульт від телевізора - був могутньою технологічною новинкою, гра "принц персії" ще не з'явилася, а по телевізору показують перебудову, замість "свинки Пеппи". Наші діти ростуть в перемінному світі, і це нас з одного боку насторожує, а з іншого сильно розслаблює: планшет гарно замінює три ящика іграшок, і дитина сидить тихо-тихо, якщо не вважати на звуки з гри: "піу-бамс!"

Інна Прибора, журналіст, блогер, мама двох дітей

Досліджень на тему впливу комп'ютерів і телебачення на дітей поки що не дуже багато, зате є маса думок тих, хто вагається між двома полюсами: "Нехай стирчить в комп'ютері. Всі так роблять і нічого!", і інших: "Гаджети загрожують страшними погрозами і руйнують мозок". Має сенс розглянути можливі небезпеки і з'ясувати, чи варто хвилюватися.

ЩО МОЖЕ БУТИ ПРОБЛЕМОЮ?

1. НЕРУХОМІСТЬ ДИТИНИ

Рідкісні діти бігають по кімнаті під час перегляду мультфільму, зазвичай захоплений малюк терпляче сидить на одному місці, забувши про те, що йому подобається кататися і пригати з дивана. Звідси популярність планшетів в літаках і в чергах в поліклініку. Але як тільки ви виходите з літака, нерухомість перестає бути плюсом, від неї і справді страждає дитячий розвиток. Здавалося б, час перегляду погоди не зробить. Ще як зробить - впевнені американські вчені. Вони провели дослідження за участю 11 тис. вихованців дитсадка, і відповідально заявили, що діти, які дивляться ТБ хоча б годину в день, більше схильні до повноти, ніж їхні товариші, які проводять біля монітора менше години.

2. ВІДСУТНІСТЬ СЕНСОРНИХ СТИМУЛІВ

Зазвичай ми радіємо як розвиває мозок іграшки на планшеті. Малюк бадьоро перетягує червоні квадратики в одну сторону, а зелені кружечки - в іншу, малює, возячи пальчиком по склу, або робить зачіски віртуальним лялечкам. Здавалося б, верх логіки і креативу. На ділі, набагато цінніше для мозку було б дати дитині справжній сортер, пупса зі скуйовдженим волоссям і реальний дерев'яний олівець з папером. Мозок дитини потребує мультисенсорного середовища, з багатством тактильних відчуттів: нехай він малює, але він відчуває структуру паперу, чує, як вона шарудить, відчуває, що якщо натиснути на фломастер сильніше, можна продірявити папір і малювати на підлозі. Про те що хлопці, які збирають "лего" переважно в планшеті, багато втрачають у плані розвитку, аргументовано розмірковує нейропсихіатрія і доктор медицини Тео Компернолле в книзі "Мозок звільнений".

3. ГАЛЬМУВАННЯ НАВИЧОК

Уже згаданий доктор Компернолле, наполягає, що серйозна проблема дитини з гаджетами не в тому, що він робить, а в тому, чого він не робить: не використовують тонку зорово-моторну координацію, яка знадобилася б, зав'язуй він в цей момент шнурки, не грає, що не фантазує, не вчиться говорити, виражати емоції. Про зв'язок затримки мовного розвитку і гаджетів, фахівці говорять давно, а американський дослідник Дімітрі Крістакис опублікував несподівані результати дослідження. Згідно з ними, діти, які дивилися навчальні програми Baby Einstein, вивчили менше слів за той же час, ніж діти, які не дивилися навчальних передач. Це не дивно: якщо ми не застосовуємо якийсь навик, він починає деградувати. Дитина, яка вихована миготливими екранами, в способах вираження емоцій буде програвати приятелю, який проводив час в компанії глухонімої няні.

4. ВОЛЬОВА НЕДОСТАТНІСТЬ І ТВОРЧА БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ

Мультфільми і кумедна гра з стрибучими жабками не вимагають від дитини ніяких зусиль по концентрації. Навіть навпаки - варто прикласти зусилля, щоб відірватися від екрану. Майже всі відеоприйоми: гучні звуки, яскраві фарби, мінливі ракурси, перебільшені емоції, - націлені на утримання уваги. Ми мимоволі повертаємо голову в бік телеекрану, і прилипаємо до нього поглядом: так спрацьовує орієнтовний рефлекс. Нам, батькам, звичайно, не дуже приємно, що син сидить прив'язаний якимось незрозумілим рефлексом. Ми хочемо, щоб він займався творчою справою, грав, фантазував, творив. Але і тут можуть бути складності. Деякі фахівці, такі, наприклад, як німецький вчений Райнер Пацлав, вважають, що нашпиговані готовими образами мультфільми, заважають малюкам створювати свої власні. Замість Синьозубого лускатого рукокрила дитина в сотий раз малює вам Машу і ведмедя. Дитині не хочеться творити, спасибі, він вже наситився чужою творчістю.

5. СУМНІВНІ ЕСТЕТИЧНІ ЗРАЗКИ

Більшість батьків змушені жити в оточенні диявольських істот: плюшевих "Енгрі-Бьордс", сімейки милих поні відтінку "рожевий з вирви-око-блискітками" і численних копій людини-павука. Дитяча відеопродукція робиться з таким розрахунком, щоб бути зрозумілою, плоскою і не в міру яскравою, це помічає будь-яка людина, яка шукала дитині додатки в планшеті. Щоб виявити в купі сміттєвої продукції раціональне зерно, потрібно витратити багато часу, а потім махнути на все рукою і поставити визнаний шедевр: "Аленький цветочек" 52 роки, "Короля лева" або що-небудь з Міядзякі.

ЩО РОБИТИ?

Поради, які допоможуть дітям приручити технології, нам допомогла сформулювати психолог і педагог Ірина Бєляєва.

У зв'язку гаджетів з дітьми, важлива і міра, і вік дитини. Є рекомендовані норми, ВООЗ, зокрема, пропонує малюків до трьох років взагалі не підпускати до екранів, з трьох до семи років - дивитися до півгодини в день, а в молодшому шкільному віці не втикатися в планшети більш ніж на 50 хвилин. Нехай для багатьох ці норми виявляться не дуже реальними, але все ж до них треба прагнути.

До дошкільного віку гаджети найкраще взагалі прибрати на верхню полицю. Потім потрібно ставити обмеження, контролювати їх використання і домовлятися про правила. Поміркувати з дитиною про те, що саме він робить в комп'ютері: використовує його для саморозвитку або бездумно слідує за рекламою і розвагами.

Не завжди книга все, а комп'ютерна гра - нічого. Слідкуйте за контентом: він може бути різним, але завжди якісним.

Пограйте самі в гру дитини, вислухайте, почитайте огляди або обговоріть на форумі, "чому паладіни отхіліваются на фул хп". Це зблизить вас з дитиною, ви зрозумієте, що він в цьому підземеллі знайшов, крім чарівної мантії, а він в свою чергу перестане дивитися на вас, як на не в міру бадьорого динозавра.

Навчайте дітей мислити послідовно і фокусувати увагу. Небезпечні покемони не повинні відволікати малюка від збірки башточки з кубиків. Три палаючих екрани в тій же кімнаті, зіб'ють з пантелику і перешкодять доробити верхню площадку для вертольота. Багатозадачність - це ніякий не плюс нової цивілізації, а всього лише стан розсіяної уваги, в якому домашнє завдання з читання, швидше за все, виконати не вийде.
Коментарі (0)
05
(0 голосів)
оновити, якщо не видно коду
» » Діти і гаджети: 5 головних проблем та шляхи вирішення
Ежва
© 2017 Контакти